Nietrzeźwy rowerzysta wjechał wprost pod autobus. Z obrażeniami ciała trafił do szpitala.
W sobotę około godziny 10:30 dyżurny malborskiej jednostki otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w Malborku na ul. Sikorskiego. Na miejsce skierował funkcjonariuszy z wydziału ruchu drogowego, którzy wstępnie ustalili, że 63-letni rowerzysta, wjechał na przejście dla pieszych bezpośrednio pod jadący autobus komunikacji miejskiej. Policjanci przeprowadzili badanie, które wykazało, że kierujący rowerem miał ponad promil alkoholu w organizmie, natomiast kierujący autobusem był trzeźwy. W wyniku zdarzenia 63-latek odniósł obrażenia ciała i został przewieziony do szpitala. Pracujący na miejscu funkcjonariusze sporządzili dokumentację, która zostanie przekazana do sądu. Mężczyzna będzie odpowiadał m.in. za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości, za co grozi kara aresztu albo grzywna nie niższa niż 2500 złotych. W tym przypadku sąd może orzec także zakaz prowadzenia pojazdów.
Na bezpieczeństwo rowerzystów wpływa wiele czynników, lecz najważniejsze są jednak zachowania samych kierujących rowerami. Jest to przede wszystkim respektowanie obowiązujących przepisów, ale także umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji.
Przypominamy o najważniejszych zasadach dotyczących rowerzystów:
- przepisy prawa jasno wskazują, że przejazd rowerem przez przejście dla pieszych jest zabronione. W takiej sytuacji należy zatrzymać się przed przejściem, zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście.
- zabronione jest kierowanie rowerem pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego. Grozi za to mandat w wysokości nawet 2500 zł.
- rowerzysta jest zobowiązany, aby korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
- w przypadku poruszania się drogą pieszo-rowerową, kierujący jednośladem musi zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym.
- jeśli nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów, należy się poruszać poboczem lub jezdnią możliwie blisko prawej krawędzi jezdni.
- przepisy nie nakładają obowiązku korzystania z kasków ochronnych, lecz zachęcamy do korzystania z nich. Pamiętajmy, że kask chroni głowę, która jest najbardziej narażona na urazy. Warto także korzystać z elementów odblaskowych, które zwiększają naszą widoczność z większej odległości.
Apelujemy także do wszystkich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności, szczególnie podczas wyprzedzania rowerzystów. Zachowajmy odstęp przynajmniej 1 metra. Pamiętajmy, że większa odległość oznacza mniejsze prawdopodobieństwo, że pęd powietrza przewróci osobę, lub wytrąci ją z równowagi. Większy odstęp pozwala także na zdecydowaną reakcję w przypadku nagłego zdarzenia na drodze.