9 kwiecień 2022

Świąteczne przepisy - mazurek

zdjęcie: Świąteczne przepisy - mazurek / pixabay/5393513
Mazurek, który pochodzi z Turcji nie ma korzeni w tradycji polskiej. Na nasze stoły trafił dopiero w XVII wieku i do dziś stanowi symbol zakończenia Wielkiego Postu. Bo choć skromny w wyrazie, na płaskim cieście może być obfity w dodatki – bakalie, marcepan czy kremy różnego rodzaju.
REKLAMA
Mazurek, który pochodzi z Turcji nie ma korzeni w tradycji polskiej. Na nasze stoły trafił dopiero w XVII wieku i do dziś stanowi symbol zakończenia Wielkiego Postu. Bo choć skromny w formie, na płaskim cieście może być obfity w dodatki – bakalie, marcepan czy kremy różnego rodzaju.

Święta Wielkiej Nocy już coraz bliżej, i choć ich istotą jest wymiar religijny zapoczątkowany przez Wielki Post, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiego Tygodnia, który upamiętnia ostatnie dni Chrystusa. Jednak w tradycji chrześcijańskiej, po dniach postu i zadumy nad męką Pańską przychodzi czas radości Zmartwychwstania. Przypadające na czas wiosny Święta są także radością z budzącej się natury i towarzyszących im spotkaniom rodzinnym. Najważniejszym w tych spotkaniach wydaje się śniadanie wielkanocne, jakie wierni w kościele katolickim zjadają w niedzielny ranek. A jednym z najbardziej kojarzonych i przygotowywanym najczęściej tylko na czas Świąt ciastem towarzyszącym Świętom Wielkiej Nocy jest mazurek.


Dziś dzielimy się przepisem na mazurek kajmakowy, którego przygotowanie jest bardzo proste.

Na spód, który jest kruchym ciastem potrzebujemy:

300 g mąki pszennej
150 g masła schłodzonego
80 g cukru pudru
1 jajko


Składniki do masy:

ok. 180 g kwaskowatej konfitury
1 puszka masy krówkowej
bakalie według uznania (płatki migdałów, rodzynki, morele itp.)
opcjonalnie – czekolada


Składniki na ciasto zagnieść energicznie (ręcznie lub mikserem), z gładkiego już ciasta uformować kulę, zawiną w folię i schłodzić w lodówce (około pół godziny).

Po schłodzeniu ciasto rozwałkować odpowiednio do formy (przy podanej ilości zalecana forma o wymiarach 32/35 cm.), przełożyć na blachę wyłożoną papierem formując brzegi, które nie tylko zabezpieczą masę przed wypłynięciem, ale i ozdobią dodatkowo ciasto.
Piec 25 minut w temperaturze 180 stopni C (grzałka góra/dół). Po ostudzeniu posmarować przetartą przez sitko (w celu pozbycia się pestek) konfiturą, posmarować masą krówkową, ozdobić bakaliami. Opcjonalnie można polać roztopioną czekoladą.




 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Malbork
11.1°C
wschód słońca: 05:10
zachód słońca: 20:12
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Malborku

kiedy
2024-05-16 19:00
miejsce
CieKawa KluboKawiarnia, Malbork,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-17 19:00
miejsce
Pole koncertowe w Nowym Stawie,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-17 19:00
miejsce
Pole koncertowe w Nowym Stawie,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-18 10:00
miejsce
Pole koncertowe w Nowym Stawie,...
wstęp biletowany