reklama
kategoria: Ekologia
3 grudzień 2023

Naukowcy sprawdzą, czy AI pozwoli ograniczyć ilość kontrastu wykorzystywanego do TK

zdjęcie: Naukowcy sprawdzą, czy AI pozwoli ograniczyć ilość kontrastu wykorzystywanego do TK / fot. PAP
fot. PAP
Naukowcy z różnych państw świata uczestniczą w międzynarodowych badaniach, których celem jest sprawdzenie, na ile sztuczna inteligencja (AI) umożliwi ograniczenie kontrastu w tomografii komputerowej. Jedną z placówek biorących udział w badaniach jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu.
REKLAMA

Projekt o akronimie NetZeroAICT jest finansowany z programu Komisji Europejskiej HORIZON EUROPA. Jego celem jest sprawdzenie możliwości eliminacji kontrastu w badaniach tomografem komputerowym. W badaniach uczestniczy kilkanaście placówek, m.in. uniwersytety w Oxfordzie, Glasgow i Nicei. Do projektu włączy się także USK w Opolu.

"U podstaw projektu NetZeroAICT Digital Contrast for Computerised Tomography Towards Climate Neutral and Sustainable Health Systems leży wizja wdrożenia +cyfrowego kontrastu+ w tomografii komputerowej na całym świecie, a w dalszej konsekwencji zmniejszenie o 30 proc. emisji CO2 i zanieczyszczeń jodu z tomografii do 2033 roku" - wyjaśnia Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.

Zdaniem badaczy z Oxfordu, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, możliwe będzie zastosowanie "cyfrowego" kontrastu do wykrywania zmian w organizmach pacjentów zamiast używanej obecnie substancji zawierającej m.in. trudny do uzyskania i nieobojętny dla organizmu pacjenta jod. Tylko w opolskim USK rocznie wykonywane jest ok. 11-12 tys. badań TK, z czego ok. 70 proc. - z kontrastem.

Ze statystyk wynika, że każdego roku, na świecie wykonuje się 300 mln badań TK, z czego około 180 mln z użyciem środków kontrastowych. Wiąże się to ze znaczącym wpływem na środowisko: 42 tys. ton opakowań jednorazowego użytku, 900 ton stali chirurgicznej (igły), 90 tys. ton rurek z tworzyw sztucznych i 150 mln kWh zużytej energii, 200 tys. ton skażonej jodem wody. Średnio jeden skan generuje 9,2 kg CO2. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Malbork
2.6°C
wschód słońca: 07:36
zachód słońca: 15:28
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Malborku

kiedy
2024-12-04 19:00
miejsce
CieKawa KluboKawiarnia, Malbork,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-06 19:00
miejsce
CieKawa KluboKawiarnia, Malbork,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-16 19:00
miejsce
CieKawa KluboKawiarnia, Malbork,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-29 19:00
miejsce
I Liceum Ogólnokształcące Imienia...
wstęp biletowany